-
Home
-
European Projects
-
Računalniško opismenjevanje starejših odraslih
Računalniško opismenjevanje starejših odraslih
Start date: Sep 1, 2014,
End date: Aug 31, 2016
PROJECT
FINISHED
V konzorcij projekta Računalniško opismenjevanje starejših odraslih je bilo vključenih 14 slovenskih javnih organizacij za izobraževanje odraslih, ki so dolgoročno usmerjene v zagotavljanje podpore odraslim pri osvajanju znanj, spretnosti ter splošnih kompetenc, ki jih posameznik potrebuje za uspešno vključevanje v družbo vključno z razvojem digitalne pismenosti in digitalnih kompetenc. Prihodnji strateški razvoj vseh vključenih je usmerjen tudi v razvoj kakovostnih in evropsko primerljivih programov za IKT opismenjevanje starejših. Podatki o vključenosti odraslih v vseživljenjsko učenje kažejo, da tako na ravni Evropske unije kot tudi v Sloveniji pripadniki starostnega razreda 50 - 64 let daleč zaostajajo za mlajšimi delovno aktivnimi prebivalci.
Izvedeni projekt je omogočil izboljšanje kompetenc in usposobljenosti osebja na področju razvoja in izvedbe potrebam in karakteristikam starejših prilagojenih programov za razvoj IKT pismenosti starejših. V projektu je osebje pridobilo znanja in izkušnje s področja motivacije starejših za vključevanje, organizacije izobraževanja in metod, ki zagotavljajo uspešno pridobivanje IKT kompetenc pri starejših in aktualnih vsebinah programov za IKT opismenjevanje starejših.
Izvedeni projekt je vplival tudi na večjo kakovost vključenih organizacij za IO, ki jo dosegamo s stalnim strokovnim usposabljanjem osebja.
Glavni cilj projekta je bil usposobiti osebje in razviti nove programe IKT opismenjevanja starejših, ki so prilagojeni potrebam in karakteristikam ciljne skupine starejših in vsebujejo evropsko primerljive vsebine in metode motivacije in izvedbe.
V projektu je aktivno sodelovalo 14 udeležencev, zaradi zanimivosti projekta sta se tako mobilnosti v Nemčijo kot tudi mobilnosti v Španijo udeležila po 2 udeleženca na stroške konzorcijskih partnerjev.
Vsi udeleženci so visoko izobraženi strokovnjaki s področja izobraževanja odraslih (IO), ki se na partnerskih organizacijah ukvarjajo z razvojem, načrtovanjem in izvajanjem programov IKT opismenjevanja starejših in medgeneracijskim učenjem. V projektu sta sodelovali dve kategoriji osebja v izobraževanju odraslih in sicer: Vodje/organizatorji izobraževanja odraslih, ki imajo vsi znanja in izkušnje s področja načrtovanja, razvoja in izvedbe izobraževanja odraslih in tudi IKT opismenjevanja. To osebje ima potrebe po novih znanjih in izkušnjah predvsem na področju načrtovanja in razvoja programov za IKT opismenjevanje starejših in medgeneracijsko učenje, ki so prilagojeni potrebam in karakteristikam ciljne skupine starejših. Prav tako potrebujejo nova znanja in izkušnje na področju motiviranja tistih starejših, ki so še vedno IKT nepismeni in se ne izobražujejo (težje dostopne ciljne skupine starejših). Druga kategorija osebja so učitelji/mentorji v programih IKT opismenjevanja in medgeneracijskega učenja, ki imajo vsi ustrezna vsebinska znanja in izkušnje pri delu s starejšimi, potrebujejo pa nova znanja in izkušnje na področju prilagajanja vsebin IKT opismenjevanja specifičnim potrebam starejših kot izredno heterogene ciljne skupine (aktualne vsebine in primeri dobrih praks IKT opismenjevanja starejših). Prav tako potrebujejo znova znanja na področju uporabe specifičnih (ustreznih/učinkovitih) metod za IKT opismenjevanje starejših. Še zlasti potrebujejo znanja o konkretnih vsebinah, ki v programe IKT opismenjevanja pritegnejo starejše, ki se tovrstnih izobraževanj prej niso udeleževali. Prav tako se morajo seznaniti s konkretnimi uspešnimi metodami, ki starejšim res zagotovijo, da se v programih IKT opismenijo.
Aktivnosti so bile organizirane tako, da so udeleženci že med mobilnostjo osebja v Nemčiji kot tudi med mobilnostjo osebja v Španiji ob pomoči kolegov (na osnovi pridobljenih znanj, izkušenj in primerov dobrih praks iz obiskanih držav) pripravili osnutke 4 konkretnih programov IKT opismenjevanja starejših ( na vsaki mobilnosti 2 programa). Po vrnitvi iz posamezne mobilnosti so udeleženci nadaljevali delo in v celoti razvili 4 programe IKT opismenjevanja starejših, ki vsebujejo vse zakonsko določene komponente programa za IO - splošni del (ime programa, cilje, trajanje) in posebni del (obseg in vsebino po modulih in posameznih urah, načrte za izvedbo, metode dela in pripomočke za izvajanje). Prav tako so udeleženci po vrnitvi iz druge mobilnosti pripravili usposabljanje za izvajalce -organizatorje ter učitelje/mentorje za izvajanje novo razvitih programov IKT opismenjevanja starejših.
Projekt je prinesel konkretne učinke tako za udeležence kot tudi za vključene organizacije in ciljno skupino starejših. Kot že omenjeno, so glavne aktivnosti poleg dveh mobilnosti osebja v Nemčijo in Španijo vključevale tudi razvoj 4 novih programov za IKT opismenjevanje starejših, ki temeljijo na novih znanjih in kompetencah osebja, pridobljenih na mobilnosti.
Na ta način projekt s svojimi rezultati vpliva na:
- Udeležence osebje v izobraževanju odraslih, ki so pridobili zna